Home Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan TMO'nun Fındık Alım Fiyatını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan TMO’nun Fındık Alım Fiyatını Açıkladı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılı için Toprak Mahsulleri Ofisi’nın fındık alım fiyatını açıkladı.

Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 TL, Levant kaliteli kabuklu fındık için fiyat 16,5 TL olarak belirlendi.

Kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği ve alan bazlı desteği de eklendiğinde fındık fiyatlarının 18 – 19,5 TL olacağını belirten Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu yıl yaklaşık 700.000 ton rekolte beklediğini ve alımlara Kurban Bayramından sonra başlanacağını söyledi.

 

CUMHURBAŞKANI TAYYİP ERDOĞAN’IN FINDIK FİYATI AÇIKLAMASI

Türkiye Azerbaycan ve Gürcistan dünya genelinde ki fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiriyor. Üç ülke olarak fındıkla ilgili işbirliği çalışmalarını başlattık. Bu şekilde önümüzdeki dönemde fındığın dünya piyasalarında gerçekten hak ettiği yerde kalıcı kılmak amacıyla ciddi anlamda bir adım atmış olduk.

Fındık hasat döneminde üreticiler aleyhine gelişmeler olduğunu gördüğümüz anda Toprak Mahsulleri Ofisi’ni görevlendirerek piyasada bir taban fiyat oluşmasını sağladık.

Mesela geçen yıl ilk başlarda fındık fiyatları iyi düzeydeydi.

Ama ne zaman fırsatçılar devreye girdi ve fiyatlar aşağı yönlü seyretmeye başladı işte hemen orada Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla duruma müdahale ettik.

Böylece fiyatlar olması gereken seviyeye çıktı.

Ya biz çiftçimizin yanındayız, köylümüzün yanındayız, müstahsilimizin yanındayız.

Hiçbir zaman 18 yıldır biz onları yalnız bırakmadık.

Bu sezon fındık verimi maşallah geçen yıla göre daha yüksek.

Yaklaşık 700.000 ton civarında bir rekolte bekleniyor.

Oralarda birçok afetlerde oldu biliyorsunuz. Ama hamdolsun toparladı.

Bu durum karşısında, TMO’ya hububat ve bakliyatta olduğu gibi hasat dönemi başlamadan fındık alımı için görev verme kararı aldım.

Ofis’in alım yapacağı taban fiyatlar sayesinde spekülatörlerin önünü peşinen keserek fındık pazarında üreticilerimiz aleyhine oluşacak fiyat belirsizliklerini ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Şimdi burada TMO’nun taban fiyatlarını açıklayarak fındık üreticilerimize müjde vermek istiyorum

%50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat kilogramda 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için de taban fiyatta 16,5 liradır. Buna kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği ve alan bazlı desteği de eklediğimizde kilogram fiyatları fiilen 19 lira ile 18,5 lira arasına gelmiş oluyor.

Hazırlıklarını tamamlayan Toprak Mahsulleri Ofisi hasat başlangıcına denk gelen Kurban Bayramı’nın hemen akabinde alıma geçiyor.

2019 yılı fındık hasat sezonunun bereketli geçmesini, bu fiyatların da üreticimize ve ülkemize hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Kamil Koç Almanlar’a Satıldı

Türkiye'nin önde gelen otobüs şirketlerinden Kamil Koç'un Almanya merkezli Flixmobility'e satışı için Rekabet Kurumu'na başvuru yapıldı. FlixMobility Kurucusu ve CEO'su Jochen Engert,...

Kılıçdaroğlu: “AK Parti Sorun Üreten Bir Parti Olmuştur”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanları çalıştayında yaptığı konuşmada, "AK Parti artık Türkiye için sorun üreten bir parti olmuştur" dedi. CHP'nin yerel yönetim politikalarını...

TBMM Başkanı Şentop: “Erken Seçim İhtimali Sıfırdır”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, düzenlediği yasama yılı değerlendirme toplantısında erken seçim ihtimali ile ilgili açıklamada bulundu. Şentop konuyla ilgili,...

Cumhurbaşkanı Erdoğan TMO’nun Fındık Alım Fiyatını Açıkladı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılı için Toprak Mahsulleri Ofisi'nın fındık alım fiyatını açıkladı. Giresun kaliteli kabuklu fındık...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde 853 Kişiyi İşe Almışlar!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde seçim takviminin açıklandığı 14 Aralık’ın iki gün sonrasından Mansur Yavaş’ın mazbatasını aldığı 8 Nisan’a kadar geçen sürede 853 kişi işe alındı. AKP’nin...